Kaymakamlığımız tarafından başlatılan proje ile Beldibi'nden başlayıp Çıralı'ya kadar olan ilçe sınırları içerisinde Doğa ve Alternatif Turizmine yönelik Kemer Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları projesi kapsamında bölgeinceleme gezileri devam ediyor. Beydağlarının eşsiz güzelliklerini meraklıları ile buluşturacak olan proje, bölgenin turizm potansiyeline ek olarak doğa turizmi ile Kemer'in turizm çeşitliliğinin arttırılması hedefleniyor.

Kemer Kaymakamımız Bayramali KÖSE'nin bölge inceleme gezilerine bizzat katıldığı projede bu hafta sonu;Kuzdere Tarımsal Kalkınma Koop. Başkanı Mehmet GÖKKAYA,Proje Sorumlusu Ömer NİZAM ve bölgede yaşayan yörüklerle ile birlikteKemer'in en yüksek yaylaları arasında yer alan Çukuryayla'dan başlayarak Peynirlik güzergahından Akboyun mevkiine 9 (dokuz) kilometrelik bölgeyi tanıma amaçlı yürüyüş gerçekleştirildi.

Sabahın erken saatlerinde Çukuryayla güzergahı itibariyle Tahtalı dağının batı yamaçlarındanyürüyüşe başlayan heyet, tarihi sedir ağaçları içerisinden ilerleyerek Kıyı Beydağları panoraması eşliğinde tahtalı dağının kuzey yamaçlarından Kızılalan'a oradan da Akboyun Mevkiine yürüyüş gerçekleştirdiler.

Kaymakamımız Bayramali KÖSE bölge inceleme gezisi sonrasında yaptığı açıklamasında;

"İlçemiz denizi ve dağları ile birlikte eşsiz bir konuma sahip, bu özelliklerini doğa ve alternatif turizmde de kullanmamız gerektiğinden yola çıkarak başlatılan yürüyüş ve bisiklet yolları ile alternatif turizm etkinlikleri projesi için bugün tahtalı dağı yamaçlarındayız. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız ile birlikte eski yörüklerin kışlıklardan yaylalara göç ettikleri eski göç yollarından birisini yürüdük ve yörüklerin yaşam izlerine tanıklık ettik. Bu gibi bölgede daha bir çok göç yolları bulunmakta, amacımız Beldibi beldemizden Çıralı köyüne kadar olan alanda eski göç yollarını tespit edip bunları yürüyüş parkurları olarak turizme kazandırmak."dedi.