KÜLTÜR VE TURİZM

 

        1910 yılında kurulan Kemer,Antalya iline 43 km.uzaklıkta Batı Toros Dağlarının eteklerinde kıyı boyunca uzanan şirin bir yerleşim merkezidir. 52 km.lik uzun bir kıyı şeridine sahiptir. Kıyıları oldukça girintili-çıkıntılıdır. Yerleşim merkezleri genellikle düzlük böl gelerdedir.Kemer ile ilgili araştırmalar bir Likya şehri olması ötesinde bilgi vermemektedir. Ancak yerli halktan edinilen bilgilere göre 1910 lu yıllarda Eski Köy adı ile anılan Kemer Dağlarından gelen seller (Kızılcık Dağı) sayesinde bir göl ve bataklık görünümüne bürünmüştür. Daha sonraları 1916-17 yıllarında buralarda yaşayan insanlar sel baskınlarından köyü korumak için dağların hemen eteklerine taştan aşağı yukarı 23 km.uzunluğunda duvar örmüşlerdir. Daha sonraları buraya gelip yerleşen halk dağlarla köyü birbirinden ayıran bu örülü duvarı 'KEMER'e benzettikleri için yörenin adı o zamandan beri Kemer diye anılır olmuştur. Yine o dönemlere ait bir rivayete göre 'İspanyol' diye anılan bir hastalığın salgın halinde burada oturan halkın çoğunun ölümüne sebep olduğu için nüfus oldukça azalmış, ancak dışardan gelen yabancılar ve özellikle dağlarda yaşayan Yörüklerin buraya inip yerleşmeleri ile köy tekrar bugünkü kalabalık nüfusa ulaşmıştır. 1997 nüfus sayımına göre Kemer nüfusu 33.366 kişi olmuştur.

 

        ÇEVRE ÇEKİCİLİĞİ

 

        Kemer'in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz,orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı,ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir.


        Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova'ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Kemer merkezinde bulunan Belediye plajı, Yat limanı yanında bulunan Ayışığı plajı, Faselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek, konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür.
        Yakınında Faselis, Olimpos gibi antik bölgeler bulunmaktadır. Kemer'den Faselis ve Olimpos'a denizden ve karadan ulaşmak mümkündür. Son yıllarda Söğüt Cuması, Altınyaka, Dere Köy gibi yüksek yerlere safari turlarıda oldukça ilgi çekmektedir.


        Ayrıca yöredeki diğer çekiciliklerde mağaralardır. Bu mağaralar; Beldibi Mağarası Antalya'nın 27 km. güney batısında denizin kenarındadır. Tarih öncesi kalıntılar bulunmuştur. Bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla Deliği Mağarası olup, Kemer'in batısında yükselen Tahtalı Dağı'nın doğu yamacında yer alır. Bu mağaraya Kemer-Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzdere veya Tekirova köylerinden ancak yaya olarak ulaşılabilinir. Her iki köydende 3,5-4 saat yürümek gerekir.


        Kemer'de spor alanlarının yapılmasına devam edilmektedir. Tesislerin bünyesinde spor tesisi üniteleri bulunmaktadır. Güney Antalya Gelişim Projesinde çok amaçlı spor tesisleri kompleksleri yer almaktadır. Ayrıca su sporları ve dalgıçlık imkanlarıda bulunmaktadır.


        Antalya Ticaret Limanından başlayarak Çavuş (Adrasan) Beldesi'ne kadar olan saha 'Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı'dır. Bu bölge içerisinde Topçam, Çaltıcak, Beldibi, Göynük, Kındıl Çeşme, Alacasu, Faselis ve Olimpos gibi günübirlik piknik yerleri ve dinlenme sahaları yer almaktadır.


        Kemer halkı yaz aylarında genellikle Gödene Yaylası (Altınyaka), Yeşil Yaylası (Söğüt Cuması), Üçoluk Yaylası ve Belen Yaylası gibi yüksek kesimlere çıkmaktadır. Söğüt Cuması Torosların (Beydağları) üzerinde kurulmuş olup, yaz aylarında oldukça meşhur olan Yeşil Yayla Yağlı Pehlivan Güreşleri geleneksel hale gelmiştir.


        Kemer Yat Turizmi bakımından önemli bir yere sahiptir. Yaz ve kış aylarında çeşitli ülkelerden gelen yatların bir merkezidir. Gelen yatlar burada günübirlik kaldıkları gibi uzun sürede kalmaktadırlar. 1986 Nisan ayında resmen tüm hizmet birimleriyle devreye giren yat limanı (Park Marina) 100 karada, 200 denizde olmak üzere 300 yat kapasiteli olup, çeşitli üniteler ile 24 saat hizmet vermektedir.Kemer Marinası Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK) tarafından yürütülen Mavi Bayrak Kampanyası tarafından tespit edilen kriterleri sağlayarak 1993 yılında Mavi Bayrak ile ödüllendirilmiştir.Ayrıca Kemer bölgesinde, Kemer (Merkez), Tekirova, Göynük, Beldibi, Çamyuva ve Kiriş sahillerde Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır.


        Kemer'den civar koylara günübirlik turlar yapılmaktadır. Genellikle Likya bölgesinde böyle bir gezide ilk önce Faselis'e gidilir ve ziyaretten sonra Olimpos'a devam edilebilir. Ayrıca Kemer'den ve Antalya'dan başlayarak 'Mavi Yolculuk Turları' yapılabilir. Balıkçılık ufak teknelerle amatör balıkçılık şeklinde yapılmaktadır. Genellikle olta balık çılığı yapılır.

 

        TARİHSEL ÇEVRE

 

        IDYROPOLİS (KEMER)
        Lidya 'nın bir şehri olan İdyropolis(İdryos) Kemer'in antik ismidir.

 

        FASELİS (PHASELİS)

        Yeni yapılan Antalya-Finike karayolunun 58.km.sinde bulunmaktadır. Kemer'e 15 km uzaklıkta olan Faselis antik kentinin yolu tamamen astfalt olup ayrıca buraya deniz yoluyla ulaşmak mümkündür.

 

        OLİMPOS (Çıralı-Yanartaş-Deliktaş)

       Olimpos şehri dar bir boğaz şeklinde başlayıp sonra genişleyen ve tekrardan daralan bir dereciğin oluşturduğu vadinin iki tarafında kurulmuştur.Antalya körfezinin batı kıyısında Kemer ile Adrasan arasında yer alan ören yerine, karadan ulaşmak çok kolaylaşmıştır.

 

 

İKLİM

 

AYLAR
SICAKLIK(ORT.C°)
MAX
MİN
YAĞIŞ
GÜNEŞ
NEM
OCAK
9.9
23.9
4.3
238.5
5.9
68
ŞUBAT
10.5
25.9
4.6
166.3
5.4
68
MART
12.6
27.7
1.6
93.2
6.5
66
NİSAN
16.2
32.3
2.3
43.2
6.5
67
MAYIS
20.4
38.7
6.3
27.1
7.6
63
HAZİRAN
25.0
41.5
10.3
9.3
15.4
62
TEMMUZ
28.2
44.7
14.8
2.4
22.1
58
AĞUSTOS
27.8
44.6
13.6
2.1
23.4
60
EYLÜL
24.7
42.5
10.3
10.4
20.9
58
EKİM
19.9
38.7
2.9
61.8
3.0
62
KASIM
15.2
32.7
0
124.1
8.6
67
ARALIK
11.5
27.3
1.9
264.6
6.3
69

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

        Genelikle Akdeniz iklimi eğemendir. Yazları kurak ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer. İlçenin kıyı şeridine kar yağmaz. Kuzeyinin dağlarla kaplı oluşu, ılık ve güney rüzgarlarına açık bulunması, kış aylarında dahi en soğuk günlerin genellikle 10 derecenin altına düşmemesine neden olur. Deniz suyunun kış aylarında bile 15 derecenin altına düşmeyişi, çok yağışlı bir kaç hafta dışında bütün bir yıl denizden yararlanma olanağı sağlar.

 

        ULAŞIM 1975 Yılından beri karayolu ile ulaşım mümkündür. Karayolunun deniz kıyısına parelel olması yol boyunca güzel manzaralar görme imkanını verir. Karayolu tamamen asfalt olup, trafi ğin sağlıklı bir şekilde seyredebileceği biçimde düzenlenmiştir. Her on dakikada karşılıklı olarak Antalya Otobüs garajından dolmuş ile ulaşım imkanı vardır. Kemer, Uluslararası Havaalanına bir saat uzaklıktadır. Ayrıca deniz yoluylada Kemer'e ulaşmak mümkündür. Antalya - Finike karayo lundan geçen yolcu otobüsleri ile Ege sahilerine, Antalya'nın kuzeyinden Burdur istikametine doğru devam eden E-5 karayolu ile İzmir, İstanbul, Ankara ve diğer illerimize gitmek mümkündür.

 

        ÇEVRENİN TURİZM POTANSİYELİ:

 

        Kemer, turizm potansiyeli bakımından Antalya'nın ve ülkenin en önemli potansiyeline sahip yörelerindendir. Son zamanlarda büyük kapasiteli tatil köyleri ve turizm merkezleri kurul maktadır. Önümüzdeki yıllarda yeni yatırmlarla daha büyük kitlelere hizmet verebilecek duruma gelecektir. Önemli ulaşım bağlantılarına sahip Antalya kentine yakın olması, kıyı olanakları, kıyıya dek uzanan orman arazisi, antik merkezin varlığı, bölgenin organize turizm gelişim projesi anlayışıyla planlanmasıda potansiyeli artıran etkenler arasındadır. Güney Antalya Turizm Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliğinin oluşması yurt ve dünya çapında bir hizmet potansiyeli oluşturmaktadır.

 

        BÖLGEMİZDE ALTERNATİF TURİZMLER:

 

        1-Dağcılık turizmi
        2-Kongre turizmi
        3-Sağlık turizmi(Thallasso)
        4-Trekking Turizmi
        5-Dalış turizmi
        6-Kültür ve tarih Turizmi
        7-Safari ve avcılık
        8-Yat turizmi
        9-Deniz, güneş ve doğa turzmi

 

        ÇAMYUVA BELDESİ

 

        Çamyuva Antalya'nın güney batısında, Yurdumuzun güneyinde ve Akdeniz Bölgesindedir. Doğusunda Akdeniz, batısında Tahtalı Dağı, güneyinde Ağva deresi (bu dere Kemer ile beldenin sınırını teşkil etmektedir.) ve güneyinde Phaselis Antik kenti ile Tekirova Beldesi bulunmaktadır.

 

        GÖYNÜK BELDESİ

 

        Belde yaklaşık 350 yıl önce yöreye gelen üç ayrı göçer ailelerinin yerleşmesiyle oluştuğu söylenmektedir. 'GÖYNÜK BELDESİ' Güney Antalya Turizm Bandı içerisinde bulunmaktadır.

 

        TEKİROVA BELDESİ

 

        Tekirova Beldesi Antalya'ya 60 Km. Kemer'e ise 17 Km. uzaklıkta şirin bir yerleşim yeridir.Günümüzde; gün geçtikçe artan tesislerin kapasiteleri ile çevresinde bulunan antik Faselis ve Olimpos ören yerleri Tekirova'yı daha cazip bir hale getirmektedir.